V neděli 18.9. na Českém poháru ve štafetách dorostenky jen kousek od medaile

O víkendu 17.-18.9. se naše dorostenky zúčastnily Českého poháru štafet. Ve štafetách se soutěžilo v sobotu i v neděli u Velké Bíteše a sobota odpoledne byla pro zpestření doplněna žebříčkem A ve sprintu v Brně na sídlišti Nový Lískovec. Ve štafetách se jednalo o poslední závody před MČR ve štafetách, kdo ještě neměl nominaci jistou, mohl tady získat poslední body k nominaci. Našeho holky Hanka, Mařka a Bára běžely výborně. V sobotu 6. místo z 30 týmů a v neděli 5. místo. Zvlášť neděle byla hodně nadějná až do posleních kontrol a medaile nebyla daleko.

Terén na štafety v sobotu i v neděli bych charakterizován velkým množstvím hustníků a podrostu (hlavně ostružin), který ztěžoval běh. Orieňťáky něco takového však téměř nezpomalí, takže závody byly hodně rychlé. Naše dorostenky zaběhly výborně a hlavně v neděli byly od třetího místa jen 1:47. Ještě na divácké kontrole druhých úseků běžela Mařka společně s nakonec třetí štafetou Pragovky, v pytlíku ale nepatrně ztratila a Bára na třetím úseku už manko nestáhla. Krásný závod holky, díky. V této sestavě Hanka, Mařka, Bára to byl jejich předposlení společný závod v dorostenkách, protože Bára od příštího roku postupuje a věkovou kategorii výše. Posledním závodem naší štafety v tomto složení bude MČR konané 8. října, tak holkám držme palce.

Dospělácký doprovod holek si střihnul oba dva dny MIX štafety. V sobotu jsme dosáhli téměř stejného výsledku jako holky (8. místo z 23 štafet), v neděli jsme si pohoršili na 13. pozici.

Během obou dnů ztěžovali závodění sršni. Především první úseky si to "vyžraly", kdy sršně na trati během přesně v místě hnízda lehce vydráždili. Pořadatelé zareagovali na hlášení o sršních rychle a natáhli kolem hnízd mlíka, takže běžci na dalších úsecích už měli závodění "bezpečnější". Pobodaných bylo několik jedinců včetně dětí a bohužel v sobotu ani neděli se to neobešlo bez sanitky z důvodu některých alergických reakcí. Nakonec naštěstí vše dobře dopadlo. Náš tym MIX byl sršni taky poznamenán, i když nepřímo. Iva v neděli na prvním úseku zbavovala sršňů chlapečka řvoucího a běžícího lesem. Podařilo se jí ho zastavit, dres dolů (tam byli ještě dva sršni), kalhoty dolů (jeden sršeň), rychlý proces s nimi, chvíle čekání, jak na tom chlapeček bude, po odpočinku říká, že je OK a chce pokračovat v závodě, obléká dres, vyráží na trať, nemá mapu, v tom strachu ji ztratil, tak ještě hledání mapy s Ivou a pak už můžou vyrazit na trať oba. Iva s Evou i tak se ztrátou bojovaly statečně a hanba start se nám vyhnul cca o 20 sekund.

A co na sídlišti v Brně? Pěkný městský sprint, ztíženo dokonce umělými "zdmi" pro delší postupy = na mapě fialová čára a v reálu bylo na trati nataženo mlíko, u kterého hlídkovali požadatelé. Bára v D18 6. místo, Mařka v D16A 21. místo a Hanka 24. místo. Z dospěláků nejlépe Iva 7. místo.

Pořadatelé závod zvládli výborně, vše klaplo včetně deště, který se prý už stal na závodech pořádaných Žabinami tradicí. Škoda těch sršňů, možná šlo některé hnízdo objevit už před závodem. Při sprintu chválím tréninkovou mapku cestou na start, kterou mohl závodník sledovat a připravit se na městská specifika mapy. Možná by přišel vhod navíc nějaký stánek s občertvením, fronty na štafetách byly někdy docela dlouhé. Ale jinak pěkné, díky za fajn víkend. Jo a taky chválím duo komentátorů závodů. Dva mladíci pěkně, zasvěceně a vtipně komentovali. Kdo to někdy zkusil, není to jednoduché, a tady to klaplo. Za odměnu jsou zachyceni na jedné fotografii v naší galerii (poznávací znamení = mikrofon v ruce).

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.