Hodinky s GPS

Patnáct nejaktivnějších dětí z oddílu má po nedělním Posledním kufru doma hodinky s GPS. Je to úžasný vynález, dokáže zcela přesně ukázat absolvovanou trasu v lese. S trenérem nebo mezi sebou pak můžete snadno analyzovat chybky, kterých jste se při závodě dopustili. Nebo naopak... pokud výsledek závodu není nejlepší, ale mapově jste měli všechno pod kontrolou, je to důvod k oslavě. Inspirovat jsme se nechali v oddíle USK Praha, kde děti s hodinkami už delší dobu běhají a baví to je i trenéry.

Přímo k hodinkám dodává software firma Garmin. To je výborné, můžete si snadno přehrát data z výletu do turistické mapy nebo Google Maps. Ovšem s orienťáckou mapou to pracovat neumí. Proto vyvinuli orienťáčtí nadšenci (tuším Švédové) jednoduchý software QuickRoute. Do tohoto programu nahrajete orienťáckou mapu s vaší tratí a exportujete tam GPS záznam z hodinek. Potom je nutné trasu správně umístit na mapu a je to. Výsledek můžete uložit jako obrázek a schovat si ho v počítači nebo jej umístit kamkoliv na web. Aby to ale nebylo "kamkoliv", abychom si mohli mapy vzájemně prohlížet, komentovat a tak, vytvořil Michal Pelant speciální "DOMA" archiv. Archiv už je dnes dostupný v hlavním menu jako Archiv map. Každý závodník oddílu, který běhá s GPS a chce se o mapy s ostatními podělit, má v archivu škatulku se svým jménem, kam si bude mapy nahrávat (pokud někdo chybí, ozvěte se Michalovi). Prohlížet si mapy může každý, při nahrávání map to po vás bude chtít uživatelské jméno a heslo - vězte, že jde o vaši registračku a heslo máte stejné jako v Přihláškách.

Se stejnými nebo podobnými hodinkami už dnes běhá v RIC několik dospěláků (Michal J., David, Petra, Iva Š., Petr Sl., Prakin, Michal P...), kteří vám se vším rádi poradí. Petr navíc sepsal stručný návod, jak s QuickRoute pracovat - POSTUP PŘENESENÍ TRASY GPS DO MAPY.

Tak to zkoušejte, testujte. Není to jen na orienťák... můžete si je brát na cyklo nebo běžkařské výlety, nebo třeba si změřit cestu do školy (dnes náš Vojta... dokonce i utíkal 🙂 ). Nemá cenu, aby byly hodinky doma v krabičce. Když už je máme, tak ať je využijeme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.