Sníh, 3°C a sem tam sluníčko u Jíloviště

V neděli pokračovaly závody Pražského a Středočeského žebříčku u Jíloviště u Prahy. Čekala nás tzv. klasická trať - dlouhá vzdálenost, dlouhé přeběhy mezi kontrolami a díky mapě Cukrák i značné převýšení. Oproti sobotě se ochladilo a sem tam i sněžilo. Na shromaždišti bylo v některých chvílích jako po vymření - na start se šlo kolem parkoviště, hodně závodníku zůstalo proto v autech a další hledali teplo v šatně v přilehlé budově. Říčanští tvrďáci vydrželi venku, malinký stan, který jsme vybalili, využili Maki, Maruška a Jára. 

Závodu se zúčastnilo hodně nových členů oddílu. Před závodem se podařilo dát pár pokynů a rad alespoň některým z nich, ale obecně jsme se kvůli zimě moc neviděli. Své ratolesti přišly podpořit celé rodiny (např. Grimmerovi, Stoklasovi, Vosátkovi, Jedličkovi (pardón na koho jsem zapomněl)), což je moc fajn. Některé maminky si vyzkoušely i trať pro příchozí a v lese někdy bloudícím dětem pomohly vydat se správným směrem. Třeba je to otázka chvilky, kdy na trať vyrazí i tatínkové dnes hlídající mladší sourozence či pejsky.

Všem účastníkům díky za reprezentaci oddílu, určitě se všichni snažili a až bude lepší počasí, bude i více času předat před a po závodě začínajícím orieňťákům více rad od zkušenějších borců. Díky Ivce, která po závodě prodiskutovala trať s Ondrou M. a Majdou J.

Pro zatím méně zkušené závodníky pár informací k závodu. Dnes se sešla opravdu obrovská konkurence. V elitní kategorii H21L vyhrán Jan Procházka, mistr světa ve štafetách z roku 2014, druhý byl Petr Kozák, zatím jediný mistr světa z ČR v individuální mužské dospělácké kategorii. V dětských kategoriích bylo hodně držitelů licence A a pravidelných účastníků celorepublikových závodů. Nejdůležitější je naučit se správně číst mapu, zvolit co nejlepší postup na další kontrolu a v každém okamžiku vědět, kde se v lese podle mapy nacházíte. A postupně zlepšujete postupy a přidáváte na rychlosti, kterou jste schopni s mapou v ruce a s buzolou běhat a při tom se neztratit. Pokud jste náhodou dnes ztratili na vítěze více minut, než jste čekali, někdy jste se opravdu porovnávali s výbornými závodníky v rámci ČR. Je dobré se podívat nejen na umístění, ale i na výsledný čas v cíli, který jste dosáhli. Říká se, že taková hranice dobrého času je rychlost běhu 10 min/km na vzdušnou vzdálenost mezi kontrolami. Pokud měří vaše trasa např. 3 km a vy ji uběhnete za 30 minut a méně, je to už hodně pěkný čas. 3km je vzdušná přímá vzdálenost mezi všemi kontrolami, ve skutečnosti naběháte o něco více, protože přímo po čáře se nikdy neběží. Samozřejmě čas záleží i na profilu trati (převýšení). Ti nejlepší běhají časy hluboko pod tento limit. Dnes bylo vidět, že i při velkém převýšení dosahují vítězové neskutečných časů. Třeba zmíněný Jan Procházka měl délku ideální trati 10km, převýšení 365m a výsledný čas v cíli 64 minut. V dětské kategorii např. H14 prolétl vítěz trať 4,1 km s převýšením 110m  v čase 24 minut. Na celkové výsledky se můžete  podívat zde.

A jak se dnes dařilo nám. Máme 3 krásná medailová umístění - Ema v D12 3. místo, Hanka v D16 2. místo a Mikuláš v H18 1. místo. Gratulujeme.

Výsledky všech našich závodníku jsou v tabulce na konci článku (jméno, umístění, celkový čas, ztráta na vítěze).

Nejmladší závodníci - všichni tratě zvládli pěkně, neztratili se. Z holek nejlépe Beáta, Valerie, Adélka a Magdalénka, z kluků Honza, Tomáš, Vojta, Jakub. Dále reprezentovali Andrea, Eliška, Sára.

V D12 Emička 3. místo, Martina jednou chybovala a i tak pěkné 7. místo, Markéta si někdy zaběhne D12, i když věkem patří ještě do D10 - dnes pěkné 18. místo, Barča s Terezkou se poskládaly za sebou (20. a 21.).

V D14 byla Majda na začátku trochu nervózní, protože na trénincích běhá jako "nováček" D12, ale na závodech patří dle věku do D14. Zvládla to pěkně, s Ivcou po závodě trať a postupy ještě prodiskutovaly, takže příště to bude určitě zase o trochu lepší. Bára pěkné 10. místo.

V D16  Hanka 2. místo, Maruška 4. místo a Bohďa 11. místo.

V H12 výborný Štěpán na 6. místě, David 11. místo.

V H14 se už začíná přiostřovat a borci dosahují  výborné časy. Járův solidní čas 33:36 (4,1km, 110m převýšení) stačil jen na 13. místo. Honza byl 20.

V H18 běžel výborně Mikuláš. Vyhrál a časem 50:33 na 7,12km a 225m převýšení deklasoval soupeře. Druhý v pořadí měl ztrátu téměř 5 minut.

Ve veteránech stejně jako včera nejlepší Ivca V D35 (6. místo), Klára 24. Kluci v H35 se krásně nahánějí, což je velký příslib do štafet. Dnes se seřadili Petr Sl. (11), Michal (13), Pavel (16), Petr P. (19). Míra fantastický v H21L na 6. místě a Prakin statečně bojoval (30. místo).

Smeknout musíme i před výkony borců z opačné části výsledkové listiny, kteří přes značné vyčerpání a dlouhý pobyt v lese nakonec úspěšně proťali cíl. Tak se bojuje. Alex v H16 (už si prosím konečně pořiď buzolu, ať nemusíš příště běžet bez ní a někdy to zkus bez větrovky) a Lucka v D35K.

Ještě jednou díky všem za reprezentaci a ahoj na dalších závodech.

Výsledky borců OB RIC: Vysledky

Ema, Ema a Ema.pdf

Maki se u Sramku schovava pred snezenim

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.