Kólovratský kufr

Sobotní ráno v Kolovratech – šedivá obloha, teplota kolem nuly, sněhový poprašek. Po desáté hodině se barvy začínají měnit. Na fotbalovém hřišti se scházejí pestrobarevné masky. Ponurý podzimní den se zabarvuje.

Slovenský fotbalový reprezentant Marek Hamšík diskutuje s německým brankářem – nevíme, jestli o tom, kdo koho nachytal nebo vychytal při posledním zápase či o novinkách na trhu s vlasovými gely. Stoly v útulné hospůdce se plní nejrůznějšími dobrotami přinesenými účastníky. Británii namísto zakladatelů oddílu tentokrát reprezentuje Mr. Bean.

Na Kufru se sešla pestrá směsice masek (foto Lucka)

Na Kufru se sešla pestrá směsice masek (foto Lucka)

Ačkoliv je sobotní dopoledne v Kolovratech vyhrazeno výlovu "rybníka" se zájmem sledovaného veřejností, není to vrcholná akce tohoto dne. Místní se budou v následujících hodinách ještě divit. To až se na některou z připravených tras vydají orienťáci z Říčan, který se tento den loučí s letošní sezónou.

Vodníkovi vypustili rybník a tak si raději šel zaběhat (foto Lucka)

Vodníkovi vypustili rybník a tak si raději šel zaběhat (foto Lucka)

Poslední kufr OB Říčany se v posledních letech vypracoval na prestižní akci, kam se již téměř nikdo neodváží dostavit bez nějaké masky. Masky jsou rok od roku propracovanější, členové oddílu o nich diskutují již při zářijových závodech a přemýšlí, čím se letos pokusí prorazit v soutěži o nejlepší výtvor.

Akce č. 2 v Kolovratech (foto Jarda)

Akce č. 2 v Kolovratech (foto Jarda)

Po Kolovratech se letos proháněla ovečka Shaun, vodník, dvojice plameňáků, Pozdní sběr, černošské plavkyně, Večerníček, pirátka i pirát, hovězí dobytek, kovboj, mexikánec, lidožrout i lichožrout, dáma z 30. let, kostlivec, Mr. Yoda, muzikant, farmář a spousta dalších. Za nimi se belhal zafačovaný pacient, který zřejmě utekl z nemocničního pokoje, aby se Kufru také mohl zúčastnit. Ostatně fotogalerie ukazuje, že lidská fantazie vskutku nezná hranic.

Dobíhají dámy a Yoda (foto Bára)

Dobíhají dámy a Yoda (foto Bára)

Nestačí ovšem jenom přijít v masce. Je třeba v ní také absolvovat některý z připravených okruhů. Letos to byly tři tratě – pro nejmenší, střední a starší závodníky. Dále byla vypsána speciální kategorie MHD. Bývá zvykem, že při Kufru se neběhá na běžné mapě pro orientační běh. Je to příležitost pro hračičky mapu nějakým způsobem upravit, pokroutit, rozstříhat, přebarvit atd. Ne vždy se takový výtvor setká s nadšením – někteří považují mapu za příliš lehkou, jiní zase naopak za složitou.

Průběh závěrečným pytlíkem (foto Jarda)

Průběh závěrečným pytlíkem (foto Jarda)

I tak všichni absolvovali své tratě bez ztráty kytičky (rozuměj, ražení bylo u všech v pořádku), ovšem už ne tak bez ztráty části kostýmu - hrozen vína přišel při průběhu hustníkem o několik kuliček, pirátka o náhrdelník, kravka o vemeno a podobně. Blátivé cesty k zachování původního stavu masek také nepřispěly.

Pijí ovečky malinovku? (foto Jarda)

Pijí ovečky malinovku? (foto Jarda)

Na nejdelší trati byla připravena občerstvovačka – při kontrole umístěné na plotě u Růžičků stál stolek s pestrým výběrem nápojů k doplnění pitného režimu. Někteří si sice stěžovali na nedostatek (či snad dokonce úplnou absenci?) nealkoholických nápojů, to ovšem nemohlo snížit nadšení ostatních. Našli se i tací jedinci, kteří danou kontrolu pro jistotu orazili vícekrát.

 

Po doběhu se podávala teplá polévka. Oddíl na účastníky myslel a objednal hrnec vývaru a gulášovky. Účastníci oba vyškrábali do poslední lžíce - horká polévka, stejně jako teplý čaj nebo teplá griotka, byly v mrazivém počasí nutností.

Kravka před a ... po incidentu (foto Lucka a Bára)

Kravička před a ... po incidentu (foto Lucka a Bára)

Následovalo hodnocení uplynulé sezóny. Nejúspěšnější členkou oddílu je juniorská reprezentantka Bára Vyhnálková. Ta jako první převzala kompresní podkolenky v barvách OB Říčany. Podkolenky dostalo prvních 20 závodníků podle oddílového žebříčku, všichni trenéři, účetní, ajťák a organizační výbor Kufru (rozuměj OV Kólovraty). Oceněna byla i štafeta dorostenek a udělen putovní Kufr. Z šestice nominovaných jej nakonec získal – jako první kluk v historii – Ondra Mucha. Má tak čestné právo (i povinnost) se o Kufr celý následující rok starat, doplnit jej vlastním dárkem a na příštím kufru předat svému následovníkovi.

Vše odpozoroval, sepsal a do Londýna nahlásil Mr. Bean.

PS: při vyhlašování oddílového žebříčku došlo k drobnému nedorozumění, kdy nebyla zmíněna Ema P. toho času na 13. příčce. Patří ji pochvala za to, že nezpanikařila a vzala vše s úsměvem. Druhý den na tréninku u Kamenice se vše v klidu napravilo a podkolenky OB Říčany byly po zásluze přiděleny i jí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.