Saxbo 2013 – sobota Rynoltice (ČR), neděle Jonsdorf (Německo)

V sobotu 4. května se někteří matfyzáci vydali do Polesí na SAXBO, aby zde svedli boj s konkurencí o dobré umístění, či dokonce o medaile. SAXBO jsou závody pořádané v sobotu Čechy a v neděli Němci, za hranicemi.

Polesí leží až u Rynoltic, docela blízko Liberce, ale protože 00:00 bylo v poledne, nemuseli jsme vstávat tak brzo. Shromaždiště bylo na louce, která se postupně vlivem zhoršujícího počasí proměnila téměř v bahenní lázně. Když jsme přijeli, bylo celkem hezky-polojasno, příjemná teplota. Ovšem když později startující závodníci začali odcházet na vzdálený start, začalo se počasí zhoršovat. Nejprve párkrát krátce sprchlo, ovšem poté se rozpršelo vydatněji, a tak již doběhlí museli schovávat věci před deštěm, neboť jsme si nepostavili oddílový stan. A když jsme ho postavili v neděli, hádejte, jak bylo?

A jaký byl samotný závod? Když jste po téměř dvou km konečně došli na start, který byl v prudkém svahu, málem se vám nechtělo startovat. Převýšení udávané v popiscích sice moc lákavě nevyhlíželo, ale při pohledu na svah, který nejspíš budete muset několikrát křižovat nahoru i dolů, jste zatoužili vrátit se na shromaždiště, nebo alespoň vynechat první kontroly. Les byl pěkný, a komu tolik nešlo o umístění, určitě si pobyt v něm užil. Srázky, balvany, svěže zelené borůvčí-nádhera. Až na tu spoustu vrstevnic a později i déšť, který znepříjemnil pobyt v lese tím, že se vám snažil rozmáčet vodovzdorně neupravenou mapu a ve spolupráci s lezením skoro po čtyřech do kopce poskytoval skvělou možnost, jak si mapu roztrhat a následně nevědět, kam běžet nebo mapu velmi pracně skládat dohromady.

A jaké mělo naše snažení v lese úspěchy? Tři zlaté medaile-Martin, Maruška a Bára V. a spoustu dalších skvělých umístění v první pětce nebo desítce, např. Pája a Jára, z dospělých Iva. Oddílové skóre trochu kazil Petr Šrámek, ale alespoň to oproti neděli stihl v limitu 2,5 hodiny :-).

Autor článku: Bára V.

V neděli se konal druhý závod pořádaný kluby OK Chrastava a HSG turbine Zittau, tentokrát v Německu kousek za hranicemi. Počasí celkem vyšlo, svítilo sluníčko a déšť nás zastihl jen cestou domů. Shromaždiště bylo na trochu rozbahněné louce poblíž obce Jonsdorf. My jsme si našli trochu sušší místo a po zkušenostech z předchozího dne jsme postavili oddílový stan a vedle něho zapíchli křídlo. Potom jsme postupně odcházeli na 1600 m vzdálený start. Trať nejdříve vedla smíšeným lesem, kde byl sem tam kámen a potom přecházela do kamenitější a skalnatější oblasti. Děti to měly hodně po cestách, bylo to hlavně o běhu. Dospělí to měli na mapu asi trochu víc, hlavně na konci ve skalním městečku, kde se museli opravdu zamyslet, kam se mezi skalami vydat. Pro nejmenší závodníky byl v lese hned vedle shromaždiště připraven krátký závůdek. Pak už jsme jen čekali na vyhlášení a doběh posledních závodníků. Když pořadatelé začali náhle vyhlašovat, Pája si ani nestihla nazout boty a vyběhla na vyhlášení jenom v ponožkách. Pak už v botech i s muším křídlem běžela na stupně vítězů. První tři ve všech kategoriích dostali diplom a medaili.

Autor článku: Maruška V.

Fotografie ze závodu - sobotaneděleoba dny Bára

Tratě náročné, ukázka map H40 mapa-sobota, mapa-neděle.

Výsledkový servis:

Konkurence byla velká i z jiných krajů a zahraničí, o to víc se cení každý úspěch. Z vyrovnanosti úspěchů po oba dny je vidět stabilní výkonost našich borců !!

Kategorie D10L:  4. Šimšová Pavla (so), 7. Blahutová Martina (so), 3. Šimšová Pavla (ne), 7. Blahutová Martina (ne),
Kategorie H10: 1. Šimša Martin (sobota i neděle), 5. Šrámek Jára (sobota i neděle)Kategorie D12: 1. Vyhnálková Marie (so), 11. Šimšová Bára (so), 2. Vyhnálková Marie (ne), 20. Šimšová Bára (ne)
Kategorie H12: 24. Forst Antonín (so), 20. Forst Antonín (ne)
Kategorie D14: 23. Pelikánová Máša (so), 24. Pelikánová Máša (ne),
Kategorie D16: 1. Vyhnálková Bára (sobota i  neděle)
Kategorie H16: 18. Pelikán Lukáš (so), 21. Pelikán Lukáš (ne),

Střípky ze závodů dospělých:

I tady byly vyrovnané výkony z obou dnů, což těší. Lenka se ukázala na trati po nemoci, Iva ji "proháněla" - v sobotu porazila a v neděli zaostala o necelou minutu. Míra, Jana, Lucka, Eva, Mára a další předvedli stabilní výkony, Mára díky malému kufru v neděli přišel o druhé místo. Petr bohužel taky předvedl vyrovnaný výkon po oba dny - 2x poslední a v neděli dokonce po limitu - závodní krize !!

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.