Velikonoční soustředění slovem, výsledky a ještě pár obrázků

Je sváteční pátek 14.4., ukrutně brzy ráno: většina Říčan se poddává svátečnímu vyspávání, zatímco hrstka statečných orienťáků se jako přízrak zjevuje v trhající se ranní mlze a mizí v autobusu u Penny marketu a další nastupují s rodiči do aut.

Jsou to ten den na ulici v Říčanech ti nejstatečnější. Považte sami: nastupují na cestu, o které ví jen to, že pojedou až kamsi k rakouským hranicím, do bývalého vojenského prostoru, že budou několikrát denně (ale i v noci) jednotlivě vyháněni do hlubokých příhraničních lesů, že ubytování bude „retro“, počasí šílené a mobily nebudou akceptovány. Možná, že jim při rozhodování vstát pomohlo, že přesně neznali význam slova „retro“ (a neví, jak moc „retro“ to tam bude), že netušili, že se bude i šeřit s mapami a že si je budou muset i sami kreslit a podle svých kreseb pak běžet.

Co jim ale určitě pomohlo, bylo, že věděli, že jedou se skvělou partou na každoroční velikonoční soustředění.

Sešlo se nás rekordně - přes sedmdesát. Tentokrát jsme pro soustředění zvolili Cyklocamp ve Starém městě pod Landštejnem. Moc míst v Čechách s pěkným lesem a velkou orienťáckou mapu okolo není, dali jsme na doporučení Rožků a partnerského oddílu USK a…. volba byla dobrá. Starší mapu několik večerů aktualizoval Pavel Koten, Míra Seidl s Gábinou sestavili plán tréninků a skupinka v tomto směru gramotných dospěláků vymyslela a do OCADu zanesla jednotlivé tratě, které Míša Kučerová vytiskla. Honza Rohlíček sbalil techniku, Bára vyskladnila bedny s kontrolami a kolotoč mohl začít.

Hned po příjezdu, aby se nemohlo ve vymrazeném tesko baráku na vojenských kavalcích přemýšlet nad významem slova „retro“, nás Verča a Míra vyhnali na trénink okolo tábora. Následoval první oběd, kde nám naopak pojem „retro“ připomněli pečlivě připravenou ukázkou vodové polévky s plovoucím hráškem, abychom se po prozkoumání okolí vydali pěšky na trochu vzdálenější další odpolední trénink s Davidem Rožkem. Stavitel nás nezmátl klamnými kontrolami, zato nás potěšil sem tam prosvítajícím sluníčkem!  Večer plátek masa s bramborem, trocha teorie a … ne každý měl odvahu zkoušet neregulovatelnou kombinaci vařící a ledové vody v kachlíčkové místnosti označené honosně jako sprchy. Přesto se spalo krásně, děti a mnozí dospěláci zvadli okamžitě.

Ani druhý den se nezvolnilo: povinná rozcvička, dobrá snídaně a dopoledne Davidovy kombotech okruhy. Výživová poradkyně Gábina nás odměnila povolením jahodových knedlíků a odpoledne přišla Iva s těžkými azimuty a hvězdicemi. Ale všichni, včetně nejmenších je bravurně zvládli!

Večer krásný nočák od Dana, kdy bludičky světýlek skupin dětí křižovaly louky v okolí kempu, zatímco elita dospělých svedla skutečný boj v hustých lesích a bažinách na opravdu těžkých a dlouhých tratích od Dana. Večer zákres plánků, podle kterých se měl běžet dlouhý trénink další den a bez skutečné mapy. Přestože se zdálo, že mnozí zjednodušili zákresy tak, že by se podle nich nedostali ani z jídelny do postele, druhý den se ukázalo, jak skvěle umí někteří z nás zjednodušit informace potřebné pro výběr postupu i dohledávku.

V neděli se trochu ochladilo, ale déšť se daří všemi silami organizátorů nepustit k táboru. Při ranní rozcvičce se nám sice kouřilo od úst, ale všichni hrdinně vyběhli.

Dopoledne pak prubířský kámen soustředění: trénink pouze s vlastními zákresy plánků.  Skvělý výsledek – děti běžely jako by měly skutečnou mapu! Pro starší připravil Dan běh po dvojicích obkontrolu - nastřídačku. Gabča namixovala dorost s dospěláky a netradiční dostihy generací byly velmi vyrovnané.

Po obědě místo odpočinku (to slovo jsme vlastně už stačili zapomenout 🙂 ) pletení pomlázek a škola zdobení kraslic, odpoledne sprint v táboře, který si Míra postavil na tělo a vyhrál a … stáhl.

Mládež mu ale již dýchala na záda 🙂

Večer skvělý kvíz od Kotenů, který některým z nás starších trochu srazil sebevědomí, děti jej však zvládly skvěle.

A v pondělí ráno pomlázka!!! Vzájemné předvedení si umění výroby pomlázek a rychlého úprku v praxi, někdy završeného předáním uměleckého dílka v podobě kraslice.

Do odjezdu se stihly ještě dvoje štafety, kterými se korunovala nonstop služba Honzy Rohlíčka za počítačem. Přijel sice i s kolem, ale ani kolo, ani buzolu do lesa téměř nepoužil. Nebylo kdy. Děkujeme!

Teprve v průběhu těch druhých štafet Gábina (která po celou dobu bděla nad sportovní a společenskou úrovní soustředění), povolila dešti splnit výhružky, kterými meteorologové hrozili celé Velikonoce. Spustil se krásný déšť a spláchl poslední kapky potu z tváří unavených hrdinů, aby jim ušetřil návštěvu „retro“ sprch.

Soustředění nám přineslo:

  • dokonalou znalost pojmu „retro“ a poučení, že se nemá věřit metrologům
  • příště už nebudeme soudit kuchaře podle první polévky, nemuseli bychom se dočkat jahodových knedlíků 🙂
  • úžasné zkušenosti z rozmanitých tréninkových technik v těžkém terénu
  • legraci s kamarády (ty nezvané a nevítané – přisáté klíšťáky, prosím, co nejdříve odstraňte)

Díky za skvělou práci trenérům, stavitelům, fotografovi, který vše věrně dokumentoval a všem, kteří jakkoliv jinak pomáhali,

bylo to fajn, za rok zas a klidně „retro“ 🙂

Autor článku: Kája Něm.

Výsledky zde: Landštejn-2017 vysledky

Fotky od Kotků z pondělních štafet:

[pe2-gallery album="http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/115438562854657598645/albumid/6410763195786593761?alt=rss&hl=en_US&kind=photo" ]

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.