Historické žně na celostátních závodech

O tomto víkendu proběhly celostátní závody žebříčků A i B. A-čka v Jeseníkách, B-čka pod Ještědem. Vezeme 5 umístění na bedně, což je na této úrovni závodů asi víkendový oddílový rekord. Skvělá Martina bronz a stříbro, Hanka stříbro (obě B-žebříček), Bára 2x stříbro (A-žebříček). Váša a Jára v nabušených chlapeckých kategoriích zatápěli v neděli nejlepším a máme i další pěkné výsledky. Pojďme pěkně popořadě.

Na B-čka pod Ještěd přijíždíme za průdkého deště a trávíme ve frontě na parkování skoro 20 minut, než se serpentýnami dostaneme s autem na podmáčenou louku. Stan staví za deště pár udatných nebojsů, déšť mezitím polevuje z lijáku na vydatný proud. Stavění bylo ztíženo chybějícími podlahovými provazy, které jsme nakonec našli vzorně demontované od stanu v kabele na stan. 10 minut déle na dešti nás ale nerozhodilo. Zamračeno, mokro, začátek optimisticky moc nevypadal. Jak hlásí místní pořadatel, i výhody lze na tomto počasí najít - na pivo nebyla fronta.

V sobotu vyráží na trať 23 borců RIC. Běžela se klasika a pořadatelé nás nešetřili. Opravdu dlouhé tratě a velké převýšení všechny prověřily. Nejlépe běžela Hanka - 2. místo v D18B a Martina - 3. místo v D12C. Velká gratulace, super výsledek. I ostatní pěkně zaběhli - Majda, Adélka, Maki, Laura, dvě Báry, David, Jára. Tomáš bohužel disk, ale nasbíral mnoho zkušeností, které se mu budou hodit do dalších závodů. Z dospěláku se nejvíce dařilo Liborovi, Pavlovi a Ivě. Výsledky ze soboty zde.

V průběhu závodu se počasí umoudřuje a hned bylo veseleji. Klára s Maki jsou nadšeni, že si popovídaly s Ondřejem Rybářem, šéftrenérem našich veleúspěšných biatlonistů a účastníkem závodů OB pod Ještědem v kategorii HDR. Loví několik podpisů Ondry, kartiček s podpisy reprezentantů a nechybí ani tajné informace, zda bude Verča Vítková příští rok opět patřit mezi nejužší světovou špičku.

V průběhu závodu je vytíženo centrum ztrát a nálezů. Čipy a telefon úspěšně našly své majitele, trenýrky nevím a kuriózní byl nález snubního prstenu. Nálezce Michal ho  vydoloval z bahna cestou na start s dcerou a pozdější medailistkou. Po nasazení na prst se nestal neviditelným, jeho otočení mu žádné přání nesplnilo a proto se rozhodl ho poctivě odevzdat. V sobotu se majitel nenašel, rojily se spekulace, zda prstýnek opravdu jen ztratil či úmyslně zahodil. Mezitím jakýsi Olda Přimda vyhlašuje soutěž pro kategorii H65 - každý závodník s časem pod  60 minut od něho obdrží pivo. I díky místnímu vtipnému hlasateli se z původního deštivého a zamračeného rána stávají závody s prima atmosférou.  Tomáš Lazar byl mediální hvězdou, po doběhu do cíle svolil k rozhovoru do éteru. A dobře to dopadlo i v dětské školce, kde tatínek odložil dítě v 9 ráno a v hodně veselé a bujaré náladě si ho vyzvedl zpět v 17:00.

Vyhlašovaly se stupně vítězů ve všech věkových kategoriích. Byly k vidění moc pěkné ceny. Hlavní kategorie obdržely i krásné skleněné medaile od firmy Precioza (známe ze StarDance) s nějakým kamínkem, asi briliantem.

Našim medailstkám moc slušely.

Odjezd z louky byl stejně dramatický jako příjezd. K jednomu rozbahněnému výjezdu směřovaly auta asi v šesti proudech. Dostat se na silnici bylo možné po prudkém rozjezdu a lehkém skoku na asfalt do zatáčky, kde organizátoři mezitím zastavovali dopravu z obou směrů, abychom nikomu nepřistálu na haubně nebo v kufru. Jak to bude na louce vypadat v neděli ráno jsme raději nepřemýšleli.

Hurá na ubytování usušit a přemáchnout nezbytné hadry a boty. Někdo využívá sluníčko, jiný fén.

Nejblíže centru bydlí asi Kotenovi, hned "za rohem", trochu jim závidíme. Bohužel o uzávěrce příjezdové silnice v neděli z tohoto směru do centra závodu kvůli OB nebylo v Rozpisu ani slovo, čímž se jejich ubytování stává díky objížďce skoro nejvzdálenějším. Ale jsou to ranní ptáčata, do centra dorazili ještě před uzavírkou silnice.

Co nám přinesla neděle? Sluníčko, opět krásnou atmosféru a těžké krátké tratě. Některé kontroly opravdu hodně zašité, ve skalnaté části terénu by měl i kamzík starosti. V neděli je nás více - přijíždějí Tolarovi a Gabča s dětma. Týna nechává doma čip a buzolu, ale prázdnou krabičku na tyto věci si poctivě nabalila. Váša přijíždí v botech Hudyho, mají je úplně stejné, šáhnul doma po těch nejbližších s velikostí č. 46. Kdyby se vyhlašovala v H12C soutěž o borce na trati s největší botou, vyhrál by bezkonkurenčně nejen na B-žebříčku, ale i na A v Jeseníkách.

Martina běžela opět skvěle a bylo z toho krásné stříbro. Polepšily si Adélka, Maki, Majda, Laura, Bára. Hanka (tentokrát bez bedny, ale hezké 8. místo), pěkně Týna, dobře Robík, Tomáš, Vítek a kluci Tolarovi taky pěkně bojovali. Z dospěláků v D nejlépe Iva, v H Libor. Nechávám si na konec dva chlapecké výkony. Kategorie H bývají opravdu hodně našlapané a kluci na předních místech dosahují neuvěřitelných časů. A naši borci se mezi ně dostali. Váša v D12C a v botech velikosti č. 46 obsadil 9. místo z 41 účastníků (ztráta na vítěze 4:10). A Jára v H14B v nových botech jeho velikosti zakoupených v centru 2 hodiny před startem obsadil 11. místo z 92 závodníků (ztráta na vítěze 2:54, trať 2,76km - převýšení 70m - 14 kontrol pokořil v čase 19:55). Hezky kluci. Boty Járy po závodě už nově nevypadaly. Výsledky z neděle zde. Pozn.: Maki má taky nové boty - červené.

Olda Přimda opět vypisuje cenu v kategorii H65. Jako předskokan si zaběhl tuto trať, dosáhl času 33 minut a pivo tentokrát putovalo ke všem v H65, kteří ho porazili. V H14B a D14B se objevuje další motivační prvek. Na vítězku čekaly sportovní hodinky nedozírné ceny, na vítěze X-Box.

A našel se majitel snubního prstýnku ze soboty. Hurá. Od nálezce z RIC putoval k majiteli opět do RIC - k Lazarům :-). Vše tedy dobře dopadlo. Když k tomu připočteme nedělní mnohem pohodovější příjezd a odjezd z louky, kdy pořadatelé kritické plochy zpevnili, nezbývá jim než poděkovat za pěkný víkend. A všem našim malým i velkým borcům za vzornou reprezentaci OB RIC. Díky.

V Jeseníkách jsem nebyl, tak mohu jen zprostředkovat výsledky - Bára v sobotu i neděli 2. místo v D20A. Maruška v H16A bojovala, ale na bednu to tentokrát nestačilo. Pokud má Bára v době maturit pár minut na článek s krátkými postřehy z Jeseníků, budeme se těšit. Prý tam ještě začátkem týdne leželo na trati 40cm sněhu a hrozilo zrušení závodů.

Pár fotografií (převážně z mobilu) zde:

[pe2-gallery album="http://picasaweb.google.com/data/feed/base/user/115438562854657598645/albumid/6420079210232281841?alt=rss&hl=en_US&kind=photo" ]

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.