SMIK 2019 – Pohled ze závodu a jak Prakin ke třetímu kolenu přišel

Tradičně 17. listopadu se konal další ročník SMIKu - mistrovství světa závodu OB s migrujícími kontrolami. Z OB RIC se zúčastnilo 23 borců. 

Kdo nezná pravidla a zajímají ho, může si je přečíst zde. Čtenářům článku se pokusím zpětně přiblížit atmosféru závodu pohledem přímo z trati. Tady je letošní mapa:

Na SMIKu se mi nikdy výrazně nedařilo, pokouším se to zlomit pečlivou domácí přípravou. Do doma předpřipravené tabulky překresluji jízdní řád. Používám 4 barvičky, výsledek je rozpačitý, moc přehledně tabulka nevypadá. Nicméně s touto tabulkou vyrážím na trať, když už mi dala takovou práci.

Start je hromadný, většinou se na začátku utvoří 2 až 3 velké skupiny, které se rozbíhají různými směry. Letos první velká skupina vyráží směrem na JZ, druhá větší skupina na SZ a menší skupina SV. Já jsem ve skupině JZ, která se pokusí oběhnout mapu po směru hodinových ručiček. Všichni nejprve běžíme na 37A, vidím ve skupině několik dresů OB RIC - David, toho dokonce předbíhám (poprvé a naposled), Maruška, Jára, Hanka. Po 37A jsem měl plán 38A, nicméně Jára vyráží ještě na 46A. Měním plány, vyrážím za Járou, přiznávám, tady jsem ho stínoval a na 46A mě dovedl. A začíná první velký souboj s časem. Na 38A mi zbývá asi 2,5 minuty. Původně jsem chtěl běžet průsekem kameným polem podél drátů. Času moc nezbývá, volím jinou variantu - co nejpřímější směr na 38A, kamenným polem a z kopce. Normálně bych v takovém terénu zvolnil, ubíhající vteřiny mě nutí riskovat a doufat, že kotníky vydrží. Vybíhám z nejhoršího, zbývá 30 sekund do limitu. Vpředu vidím pár dresů OB RIC. Dobíhám Prakina, hecuji ho, protože času je fakt málo. Prakin zrychluje a háže hrozného tygra. V kameném poli ještě drhne celým nataženým tělem několik decimetrů. Nadává, takže je při vědomí. Uf. Dotazem kontroluji, zda je OK, prý jo, tak mažu dál. Zbývá 10 sekund. Dobíhám dalšího říčaňáka, dýchám mu na záda, už jsem u kontroly. Najednou se mezi zády říčaňáka a mnou vynořuje ruka, která mi už nedovoluje cvaknou. Záda byla Michalova, ten byl poslední cvakající. Jára to taky stihnul. Já v duchu nadávám. To se mi ještě na SMIKu nestalo, je to hnusný pocit zmaru. Prakin to taky nestihl, ale běží dál. Tímto hektickým doběhem na 38A jsme utvořili neplánovanou skupinku z OB RIC Michal, Prakin, Jára, já. Voleb postupů na další kontroly v JZ části mapy moc nebylo, takže tady v podstatě běžíme pospolu, někdy s větším či menším rozestupem, ale stále na dohled. Někdy prohodíme i nějaké slovo. Sbíráme 2-bodové a 3-bodové kontroly.

Po 39C se rozdělujeme a následující chyba nás bude ještě dlouho mrzet. Prakin běží po cestě na 52A, zbytek skupiny vyráží cestou pod kamenitým svahem na 43C. Poprvé je čas trochu se kochat. Michal nám ukazuje srnky, které běží nad námi a následně nás křižují. Ještě na ně volá, aby si v kamení neublížili. Odbíháme z cesty z kopce dolů, už se mi zdá, že běžíme nějak daleko a přibíháme nikoli ke 43C, ale k 51B. Podruhé dnes padaly nadávky, 43C pouštíme z hlavy a pokračujeme na 52B. Tady jsme brzo a čekáme skoro 2 minuty, než můžeme vyrazit dále. Po závodě jsme tuto chybu probrali: Jára si myslel, že běžíme na 43B a nikoli 43C. Jinak by neběžel cestou pod kamenným svahem, ale vedleší na západ od ní a 43C by naběhl zespoda. Já s Michalem jsme věděli, že běžíme na 43C, ale kochání, kecání a starost o srnky nás rozhodily. Oddělený Prakin měl vymyšlený postup 52A, 43C a 51B. Cestou na 52A zjišťuje, že ji nestíhá. Volí tedy 43C (spodem, jak by šel taky Jára), pak 51B a chvíli ještě čeká u 52B. A tak 43C na rozdíl od nás má.

Po této obrovské chybě našeho tria opět přepínáme do módu maximální koncentrace na posledních 20 minut závodů a vyrážíme do kopce. Skupinka se nadobro dělí. Prakin s Michalem vyráží přes údolí do kamenů na 36, já s Járou už to točíme pomalu k cíli. Bereme 32C, 44C a 31C. Do konce limitu závodu bez penalizace zbývá cca 5 minut. A dělí se i naše miniskupina. Já vyrážím ještě na 34C, Jára už směřuje k cíli na 50C. Cvakám 34C a cca po 100m potkávám Járu, který změnil plán a taky se ještě pokouší o 34C. Pak už jen poslední 50C a do cíle. Letos jsem měl rezervu, dobíhám v čase 57minut a nějaké drobné. V cílové frontě přes sebou vidím dresy OB RIC, za mnou taky, vidím na doběhu i Járu, limit stihl v pohodě.

V cíli probereme v rychlosti zážitky s ostatními. Pavel běžel v opačném směru než my (vybíhal na SV) a asi to bylo horší rozhodnutí. Honzík P. po obrovském úspěchu na SMIKu předloni už nemůže mít nízké ambice a vybíhal jako já na JZ. Lákalo ho moře vysokobodových modrých a zelených kontrol. Bohužel neodhadl úplně doběh do cíle. Doběhl v 5 minutě po limitu, což je obrovkých mínus 15 bodů penalizace. Hanka s Maruškou prý mají 12 kontrol, body neví. Honza H. byl letos na SMIKu nováček a párkrát na nezkušenost dojel. Když bezradně dohledával kontrolu a vracel se stále na stejné místo jednoduché dohledávky, napadlo ho podívat se do jízdního řádu. A ejhle, v daném čase tam kontrola opravdu neměla být. Zážitky dalších závodníků už se ke mně nedonesly.

Po opadnutí adrenalinu a převlékání do suchého začal Prakin cítit následky pádu. Krev na holeni pod kolenem a boule jako blázen. Prostě mu narostlo třetí koleno. Krev jsem taky vyfotil, ale nepublikuji.

Protože jsem jeho pád hecováním před kontrolou možná trochu zavinil i já, ošetření nohy zbylo na mě. Při desinfikování se držel statečně, byly tam přihlížející děvčata a děti. Sykl pouze jednou. Pak tekutý obvaz a stáhnout obinadlem, aby boule dále nerostla. Prakin říkal, že má aspoň důvod odpoledne doma už nic nedělat a může se dívat na fotbal (ČR-Bulharsko).

A jak jsme dopadli. V mužích nejlépe David (38b, 19. místo). Pak já (36b, 27m), ale tady došlo k chybě - prohození bodů mých a Járových, Prakin (36b, 29m), Michal (35b, 33m), Jára (34b, 38m). Po korekci u mě a u Járy má mít Jára 36b a místo hned za Prakinem. Já 34b a místo až za Michalem. Honzík i s penalizací mínus 15 bodů zůstal v kladných číslech, i když těsně - zjískal symbolický 1 bod.

Z holek nejlépe Martina (26b, 16m), pak v pořadí Maruška, Hanka, Adélka (každá 25b a 18m, 19m, 20m). Super holky, krásně.

Všem dalším účastníkům OB RIC taky díky za výkony, všichni jste krásně makali.

Všechny výsledky zde.

Díky organizátorům za pěkný závod, vše klaplo jako obvykle. Celkový vítěz letos posbíral všechny  kontroly - celkem 43b. Mně osobně se letos SMIK zdál trochu lehčí než předchozí roky. Přes 30 bodů jsem dosud nikdy neměl, i když podíl na těchto bodech má jistě i běh po určitou dobu ve skupině. Díky kluci.

Nakonec pár fotek od Jardy.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.