Pořádáme stepní mistrovství!

Tiskový mluvčí OB Říčany dnes potvrdil, že oddíl bude letos na podzim pořádat Mistrovství Evropy jako náhradu za zrušený závod, který se původně měl konat v Rumunsku!

Zpráva se poprvé objevila na webu Mezinárodní federace stepního orientačního běhu (International Federation of Steppe Orienteering, IFSO) a hned vzbudila pozornost nejen v rámci české OB komunity. Někteří možná doposud o existenci této disciplíny ani nevěděli. Nicméně jedná se o poměrně rozšířený sport, vždyť Mistrovství Evropy se bude letos konat už potřicáté třetí.

Původně bylo pořádání přiděleno Rumunsku, ovšem zdejší rozsáhlé stepní porosty zasáhla v posledních měsících epidemie CoBac-21, což je odrůda korona baktérie, která likviduje travní druhy dramatickou rychlostí a zatím neexistuje postřik, který by ji byl schopný zastavit. CoBac se šíří především vanoucím větrem, který bohužel na stepních pláních fouká téměř neustále.

Nedávno jsme zmapovali nový prostor. Zástupci IFSO nás kontaktovali téměř okamžité poté, co jsme novou mapu vložili na mapový portál,“ uvádí Dave Rohožka, ředitel organizačního výboru mistrovství. „Potvrdilo se tak, že naše nová mapa splňuje ta nejpřísnější kritéria, mezi která patří hlavně převažující odstíny žluté barvy.

Zasvěcené čtenáře možná volba RIC jakožto pořadatele takového šampionátu překvapila. Zejména je zajímá prostor, ve kterém se bude závod konat. Pohled na mapový portál ukazuje, že v katastru OB Říčany se objevila nová mapa pojmenovaná Uhříněveská halda. Jedná se o zvlněnou plochu na jižním okraji této městské části Prahy. Pavel Bavlna, autor nové mapy k tomu dodává: „Halda je unikátním prostorem, ve kterém lze nalézt traviny nejrůznější výšky, od čerstvě posekaných ploch až po metrové trsy. To je doplněné náhodně rostoucími keři a stromy“.

Rozhodně se nejedná o žádnou placku, převýšení je zde značné. Vždyť například výškový rozdíl mezi lávkou na západním okraji a osamělým stromem rostoucím o pouhých 50 metrů dále je celých 11 metrů!“ doplňuje Líba Smolíčková, hlavní rozhodčí připraveného závodu.

Pro stavitele tratí Dana Smejkala to bude rozhodně výzva. Ač má bohaté zkušenosti se stavbou krátkých i klasických tratí, pro stepní OB dosud tratě nestavěl. „Těším se moc,“ říká. „K trávě mám kladný vztah už od svých studentských let.

Na pořádání se budou podílet i místní paraglideři, kteří na haldě běžně trénují. Jejich zapojení bude mj. spočívat v monitorování pohybu závodníků ze vzduchu, což jistě přinese zcela nový rozměr připravovaným přímým televizním přenosům.

Říčanský oddíl zachránil pořádání Mistrovství Evropy pro letošní rok poté, co CoBac sežral veškerou trávu v Rumunsku. Jsme mu velmi vděční, protože v opačném případě bychom museli závody úplně zrušit,“ vysvětlil aktuální situace Steve Grassglutton, ředitel IFSO.

Nezbývá tedy než popřát říčanským dostatečně vlhké léto, aby tráva do podzimu neuschla, a budeme doufat, že CoBac se do té doby do ČR nerozšíří!

A zde je pár ukázek zcela nové mapy:

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Pořádáme. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.