Poučení ze závodů v Osečku

V našem oddílovém Archivu map se po závodech v Osečku objevilo hodně map s postupy z GPS hodinek, což je super. Velká pochvala všem, kteří mapy zveřejnili. Jak je vidět, tak naprosto placatý les někde u Labe může být pěkně zákeřný. Ukázala se zkušenost (Petra a její druhé místo). A zde je několik ponaučení:

  • Na první kontrolu vždy běžím opatrně. Je nutné se sžít s mapou, uvědomit si vzdálenosti. Bezhlavým úprkem na první kontrolu se nedá nic moc získat, ale hodně ztratit, což na první kontrolu závodníka většinou demotivuje... a závod je v háji. Krásný příklad je zde:

prvni kontrola

  • Pokud je nějakých objektů v lese moc, nelze se podle nich za běhu orientovat. ČASTO TO JSOU PRÁVĚ PRŮSEKY. Je nutno je vypustit, odfiltrovat, představit si, že v mapě nejsou. Jsem přesvědčen, že by závodník běžel líp (pozorněji), kdyby v mapě ty desítky průseků vůbec nebyly namalované.
  • V naprosto rovinatém lese bývá málo orientačních bodů, Oseček je krásný příklad. Zde se běhá rovně - azimutem. Koukněte na postupy Petry v D35 - vše rovně. Pokud máte správný směr, kontrolu uvidíte zdálky (jen bacha na jámy). Viz příklad:

toomanypruseku

start-1.K  Azimut (úplně stačí používat 8 základních směrů, zde tedy "na východ") na cestu, Ta na rozdíl od průseků bude rozeznatelná. Odtud rovnou azimut směr kontrola. Za kontrolou je kupka, ta bude v rovinatém lese na dálku vidět... a to mě zastaví a srovná.

3.K-4.K  Azimut na jednu a na druhou cestu, záměrně nalevo od kontroly, abych ji pak po cestě mohl dohledat.

Těším se na další krásné postupy z lesa 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.