Zimní soustředění na trávě i na sněhu

01smallJen co se rozdalo pololetní vysvědčení, vydali jsme do Krušných hor na tradiční zimní běžkařské soustředění. Již při srazu u autobusu jsme diskutovali, zda to po oblevě, která tento týden přišla, vůbec vyjde na běžky. Věřili jsme, že jo.

Večer, po příjezdu a ubytovaní v moc pěkném pensionu Hájovna Klíny, šel David s Honzou obhlédnout stav běžkařských tratí. Bohužel, stopa nebyla ani souvislá a to, co zbylo, byl jeden led. V pátek byl tedy na programu celodenní pěší výlet do Českého Jiřetína. Po cestě někteří z nás na vlastní kůži zakusili kvalitu zbylého sněhu – ledu. V hospůdce U Kominíka v Českém Jiřetíně jsme snědli všechno, co měli (poslední porce polévek, těstovin i knedlíků). Ušli jsme přes 18km, některé děti poslední kilometry už ani neremcaly, dokonce vůbec nemluvily.
Před večeří nám David rozdal tréninkové mapy. Na mapu měl každý zakreslit vlastní trať závodu přiměřenou jeho věkové kategorii. Spousta z nás se s takovým zadáním setkala poprvé, bylo zvláštní a zajímavé přemýšlet o trati z opačného pohledu. Od počátečního postoje – „Jak já bych jim to zkomplikoval?“ až po „Kde bych to mohl zkrátit, těch kopců už jsem tam dal moc“. Některé děti myslely i na pitný režim případných závodníků a vložily občerstvovací místa. Po večeři s námi trenéři všechny mapy prošli, popsali jsme si také možné postupy mezi kontrolami a například volbu místa startu a cíle vůči shromaždišti.
V sobotu dopoledne jsme běželi závod po fáborkách. Na trati byly kvízové otázky a děti pomocí správných odpovědí získaly tajenku týkající se bývalé planety Pluto. Bára si se svými sparring partnery Davidem a Martinem střihla výběh z Litvínova nahoru k našemu pensionu.
Odpoledne jsme se auty přesunuli k zámku Jezeří a odtamtud jsme došli ke zřícenině hradu Starý Žeberk. Z cesty byl krásný výhled na poddolované Podkrušnohoří – lomy, rypadla, rekultivované plochy.
Večer byla nejdříve krátká přednáška o tom, proč členové Mezinárodní astronomické unie v srpnu 2006 vyřadili Pluto ze seznamu planet, potom jsme hráli hry – Kufr a znalostní kvíz o České republice (Ve kterém měste se koná Mezinárodní dudácký festival? Nebo také -Ve které obci se nachází Muzeum dřevěného porculánu?)
V neděli ráno jsme se probudili a na loukách kolem bylo bílo – 2cm! Naděje na běžky znovu ožily. Dopoledne děti znovu běžely po fáborkové trati s kvízem, byla sice kratší než v sobotu, za to vedla náročnějším terénem, např. přes popadané stromy a občas i starším hlubším sněhem - rozuměj do 40cm, a pod.
A pak to přišlo – nasadili jsme běžky a opravdu běžkovali po přilehlých loukách.
Běžkařské soustředění bylo naplněno!

00a 00b 00c 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.