Trénink 24.10. – U lesa

Na středečním tréninku jsme provětrali kompletní technické vybavení a pokusím se nastínit možnosti zpracování dat. Předpokládám, že porovnání mezičasů a u některých i postupů, pomůže nejen běžcům ke zlepšení, ale i trenérům k jejich práci.

Jako první samozřejmě výsledky v tabulkové úpravě.

     

Nic moc přehledného, snad jen červená barva stojí za povšimnutí - jedná se o nejlepší mezičasy. Třeba Lucka se na 3 dostala v celkovém pořadí před Lukyho, Mařka byla na dvou kontrolách rychlejší než Bára, stejně tak Kačka. Ale proč se tak stalo, ví jenom autor.

Pokud se čísla v tabulce znázorní v grafu, pak i školák pochopí, že je to lepší, než něco počítat na kalkulačce. Vlevo nahoře se vybere Kategorie, stiskne tlačítko Vše a je vidět přehledně, co se dělo v lese.

Třeba v DH10 je vidět, že největší problém dělal postup 3 - 4, ačkoliv se v mapě zdál jednoduchý. Čím víc čára klesá dolů, tím déle postup trval.

Když se přepne pohled na Reálný čas, pak je vidět, kdo se s kým kde v lese potkal. Je možné, že Kačka K. odtáhla Petra a Kačku R. z trojky až na třináctku a tam jim utekla?:-)

Další zajímavý pohled je Pořadí na kontrolách, který ukazuje průběh závodu z hlediska pořadí. Závod plyne zleva doprava a nahoře je průběžně první. A tam je krásně vidět, jak v DH12 Lucka na 3. kontrole předběhla Lukyho. Pak se stala nějaká chybka a šlo to dolu. Jaká chyba? Tu možná uvidíme dál. V DH16 je zajímavý svědomitý postup Kačky K. - během celého závodu se propracovávala vzhůru. A pak propad Martiny od 11. kontroly, což možná souvisí s tím, co ukazuje pohled Reálný čas od této kontroly až do cíle. Co to bylo, najděte sami:-).

Pohled Pořadí v úseku vypadá trochu zběsile, ale ukazuje pořadí v každém postupu. Jinými slovy - mé oblíbené etapové vítězství. Je třeba zajímavé, že Luky vyhrál závod a přitom měl pouze jeden nejrychlejší postup. Na zbylých kontrolách byl vždycky někdo rychlejší než on. Oproti tomu Mariana má tři etapová vítězství, ale udělala jinde takové chyby, že se propadla na 6. místo. Jó, kdyby:-). V DH16 je krásně vidět dříve popsaný sesterský souboj na 6. a 10. kontrole. A samozřejmě profesorská Kačka na 14.

Na to co se dělo skutečně v lese jsou dobré žížaly. Teda hodinky a z nich postupy.

No a co pak, když se to hejbe:-) Tam je už pěkně vidět, co že se na té 3. a 14. kontrole dělo. 11. kontrolu si ponechám na závěr.

Na žížalách DH12 je vidět, proč že Lucka na 3. kontrole předběhla Lukyho a taky proč ho neporazila i celkově:-).

No a nakonec Maty s Adélou. Taky pěkný studijní materiál:-).

Závěry ze všech těchto technických pomůcek musí vyvodit trenéři, poučení z vlastních chyb samotní běžci. Rád vzpomínám na něčí slova:"Neznám nic lepšího, než se poučit z chyb druhých". Pro mne bylo překvapivé, že na tréninku ve všem naprosto známém prostředí, jsme schopni dělat vcelku výrazné chyby. Že by ledabylost právě kvůli spoléhání na známé prostředí? Kdoví.

... a na závěr ještě jedno poučení z vlastní chyby - teprve podruhé v životě jsme stavěli trénink a vloudila se nám do mapy taková... ani ne chyba, spíše taková nepěkná, nehezká věc. U nejdelší trati na 11. kontrole byl neúmyslně vytvořený takový špíček. Shodou více okolností, jako je závratná rychlost běhu, nezkušenost s takto humpolácky navrženou mapu, mohla u některých vést k dojmu, že se z 11. běží domu. Chyba! Již jsem se naučil při kreslení mapy čáry ohýbat a zalamovat, takže si příště dám pozor, kdykoliv čára povede přes kontrolu. Pardon!

A samozřejmě výsledky: Trenink_2018-10-24

Michal

Příspěvek byl publikován v rubrice Tréninky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.