Velikonoční soustředění Milovy

Velikonoce patří již pravidelně k soustředění našeho oddílu. Smyslem je rozběhat se před začínající závodní sezónou, vytříbit si orientační techniky a lépe se poznat. Letos se soustředění povedlo na jedničku - skvělé místo, chutné jídlo, hodnotný sportovní program, nádherné počasí a dobrá parta.

Začali jsme v pátek dopoledne zběsilou jízdou po D1, téměř všichni jsme projeli bez komplikací. Přivítal nás skvělý sportovní areál u Milovského rybníka v srdci Vysočiny. Ani jsme se nerozdýchali a už byl pro nás připraven první trénink - linie a hadi. Příklad jedné z tratí hada je zde. I laik pozná, že laťka byla hned na úvod nastavena pekelně vysoko. Menší děti běhali po linii, hezký trenink na realizaci postupu. Počasí bylo, jako ostatně celé 4 dny, naprosto ideální - 20 stupňů a sluníčko.

Odpoledne nás čekaly okruhy - krátké, středně těžké tratě; cílem bylo absolvovat několik okruhů v rychlém tempu. Někteří běhali s mapou s vynechanými cestami - to je elegantní způsob, jak z moravského lesa vytvořit les skandinávský. Jeden příklad je zde:

Večer jsme všechno ještě důkladně probrali na přednášce ve společenské místnosti.

V sobotu nás opět přivítalo krásné slunečné počasí. Na dopoledne Míra připravil skvělé downhill sprinty z vrcholu Drátníku. Bylo to pekelně těžké i pro zkušené orienťáky, příklad je zde. Mladší děti běhaly jednodušší okruhy v místě cíle.

Na odpoledne jsme se přesunuli podél meandrující Svratky ke Čtyřem palicím. Tentokrát nás čekaly hvězdice na procvičování azimutů, starší si dali okruh s hromadným startem - stejná trasa, jen každý začínal na jiné kontrole:

Sobota byla hodně náročná - večer po setmění šli mnozí do lesa potřetí, tentokrát s čelovkami. Nočák byl vydatný, nejdelší trať 5,5km s asi 150m převýšení proletěl nejrychleji Míra. Ale užili jsme si to všichni (i ti, kteří byli v lese skoro až do půlnoci 🙂

Neděle byla trochu víc odpočinková. Do 10 jsme se povalovali zatímco Míra vytyčoval trasu terénního krosu. To byla legrace a zároveň velmi soutěživá disciplína. Trať cca 300m v drsném terénu jsme běželi všichni třikrát naplno, takže ve výsledkové listině bylo asi 150 jmen :). Vyhrál Vilda!

Odpoledne jsme malovali plánky. Každý dostal mapu s poměrně těžkou tratí a de facto bílý papír. Cílem bylo namalovat si jen ty důležité linie a záchytné body, podle kterých lze trať bezpečně proběhnout. A pak jsme podle našich plánků skutečně běhali. Mnozí jsme byli překvapeni, jak málo informací stačí k tomu, abychom bez přemýšlení a bez zastavení oběhli bez chyby orienťácký závod!

Večer, po malování vajíček a pletení pomlázek, jsme ještě zasedli u ohně a (někteří do jedné hodiny ranní) pěli písně. Repertoár byl velmi široký - od Vysockého po Visáče. Kytara Dandy, flétna Míra.

V pondělí dopoledne proběhla velikonoční honička, holky měly připravena krásná vajíčka a pánové pomlázky a velmi originální koledy. Závěrečným bodem programu byly čtyřčlenné štafety, na které přijel i spřátelený oddíl Ekonom, který byl ubytován kousek od nás. Moc hezký závěr velmi podařeného soustředění.

Za výběr místa a hlavně za organizaci veškerých záležitostí s ubytováním souvisejících vděčíme Karlovi. Za přípravu většiny tréninků se skutečně vysokou sportovní hodnotou velké díky Mírovi, lehce se podíleli i Dandy a David. Za krocení divoké zvěře díky trenérkám Gábině, Ivče, Petře, Klárce a Báře, za stavění a sběr kontrol též Pavlovi, Honzovi a Tomášovi.

I fotky se povedly. Galerie je ke shlédnutí zde.

https://mataskovo.rajce.idnes.cz/Milovy_2019

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Soustředění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.