Nejčastější chyby dětí v OB

Letos v létě proběhl nedaleko Strakonic rozsáhlý statistický průzkum nejčastějších chyb dětí při orientačním běhu. Výsledky mohou být inspirativní nejen pro děti.

Ke každé kategorii uvádím doporučení, jak tuto chybu omezit. Mnohé techniky lze pilovat v teple domova, nejčastější chyby ale souvisí se špatnou orientací mapy... a zde je potřeba získat návyk. Po vzoru mého vrstevníka, se kterým jsme se před mnoha lety potkali na nejvyšší hoře Polska - nezbývá než trénovat, trénovat, trénovat.

proc.ChybaCo dělat?
28%Špatně si zorientuju mapu, spletu si směr… třeba na křižovatce někdy odbíhám na jinou stranuU každého orientačního bodu (na každé křižovatce, krmelce, paseky, hustníku,…) zastavím a mapu si znovu zorientuju. Obzvláště na křižovatkách dělají děti chyby často. Časem se naučím orientovat a sledovat mapu za běhu.
21%Nemůžu běžet, tak jduFyzička. Každý trenink, který opravdu trénuju, se počítá. Pokud na treninku chodím nebo si to zkracuju, tak šidím sám sebe.
19%Jsem blízko kontroly, ale nemůžu ji najít, takže kroužím okoloS tím mají problémy i dospělí. Vždy musím mít plán, jak budu kontrolu hledat, z kterého směru, od jakého objektu. Vytypuju si jasný orientační bod, z kterého se na kontrolu vydám. Někdy i volím postup tak, abych naběhl ke kontrole z toho správného směru, odkud je dohledávka snazší. I tohle se dá trénovat doma... koukám se do starých map a hledám ty jasné orientační body u kontrol.
11%Po cestě na další kontrolu se najednou ztratím, prostě nevím, kde jsemMálo koukám na mapu! Palcem ruky, ve které držím mapu, si neustále ukazuji, kde jsem. K tomu je potřeba si mapu přeložit tak, aby mi tam ten palec dosáhl.
Jakmile je něco kolem mne jinak, než na mapě, tak zastavím, zorientuji mapu a kriticky zhodnotím, jestli jsem skutešně tam, kde si myslím. Jeden objekt může být na mapě jinak než ve skutečnosti, dva už nikoliv.
9%Přeběhnu cestu, nevšimnu si, že běžím kolem výrazného objektuNa postupu si stanovím jasné objekty, u kterých se zastavím a potvrdím si, že běžím správně. Pokud má přijít cesta, tak ji vyhlížím a zpozorním, pokud stále nepřichází...
6%Špatně si přečtu čísla kontrolJestli mi nesedí číslo kotroly, podívam se v klidu znovu jak na kontrolu, tak do popisů. Odbíhám pryč teprve tehdy, když jsem si zcela jist, že to není moje kontrola.
4%Vymýšlím špatný postupTo lze trénovat i doma. Maluju si po závodě postupy a přemýšlím, co šlo udělat jinak. Koukám na postupy ostatních (www.obpostupy.cz) a snažím se z nich poučit.
2%Od kontroly často odbíhám na jinou stranuNa každé kontrole si orientuju mapu. To se tisíckrát vyplatí.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.