Doběhli jsme za Bárou

Stejně jako loni se BáraV vydala na tréninkový kemp do Itenu… a my jsme se rozhodli vydat se za ní. Sbírali jsme kilometry za běh, chůzi, kolo i běžky a po dvou měsících společného úsilí jsme skutečně do keňského „Domova šampiónů“ dorazili. Včas!

Bára už sice neobléká dres s usmívajícím se ob-panáčkem, ale za svou ji považujeme i nadále. Když vyrazila společně s dalšími českými reprezentanty do keňského Itenu před rokem poprvé, soutěžili jsme o to, kolik toho ve srovnání s ní jako oddíl naběháme. I letos se skupinka reprezentantů do Itenu vydala a Bára byla opět mezi nimi.

A co my? Nebudeme přeci kopírovat loňskou soutěž. Nepoběžíme proti ní, ale poběžíme za ní! Kalkulátor nejkratší spojnice dvou míst na zeměkouli spočítal, že z Říčan do Itenu je to 5 829 km. Bářin pobyt byl plánován asi na 65 dnů. Stihneme to dříve, než se vrátí domů? Odstartovali jsme 1. února od obelisku u 50. rovnoběžky hned vedle Jurečku. Ale kterým směrem?

Uvítací brána na kraji Itenu (foto: BáraV)

Země je kulatá a tak nestačí změřit azimut a bezhlavě podle něj utíkat rovně. To bychom také mohli cíl o stovky kilometrů minout. Naštěstí máme šikovné IT oddělení, které opět připravilo pěknou aplikaci, jež každý den směr postupu mírně korigovala a na mapě ukazovala aktuální polohu. Drželi jsme se tak stále nejkratší spojnice dvou bodů na zemském povrchu.

Pravidla byla stejná jako loni. Jsme především běžci, a proto jsme ostatní započítané sporty trochu pokrátili – chůzi dvakrát, běžky a kolo třikrát.

Druhý běh jsme překonali hranici do Rakouska, paráda. V průběhu 12. dne jsme se poprvé zanořili do Jadranu. Ale vzdálenosti ve střední Evropě jsou nepatrné ve srovnání s tím, co nás ještě čekalo. Na africký kontinent jsme se dostali 24. 2. nedaleko libyjského Benghází. A rovnou na poušť. Přes Saharu jsme se plahočili asi 3 týdny. Dostali jsme se na jih Súdánu, kolem nás se to začalo zelenat a optimismus sílit. Stihneme to!

Mapa s každodenními postupy.

Famózní sobota 26. 3. nás posunula o celých 258 km a byli jsme na hranicích Jižního Súdánu a Ugandy. Keňa byla blízko, ale vlastně jsme si ji moc neprohlédli. Hranici jsme překonali 29. 3. a hned druhý den padla meta 5 829 km. O celý týden dříve než se Bára vrací domů.

Díky moc všem, kteří se zapojili a přispěli k celkovému součtu! Každý kilometr byl důležitý a počítal se. A ti, kteří se nepřidali, dneska nemohou říci „byli jsme přitom, když OB Říčany doběhly do Itenu“.

 

PS: ač šlo hlavně o společný výsledek, přesto vítězové jednotlivých kategorií dostanou malou odměnu. K předání dojde na velikonočním soustředění, případně na nějakém dalším tréninku či závodě.

Vše podstatné o naší výpravě najdete ve webové aplikaci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Tréninky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.