Jarní soustředění Srbsko

Tradiční jarní soustředění začínalo v pátek ráno, jeli jsme společně autobusem. Sláďa si na parkoviště stoupla už ve čtvrtek… možná si chtěla pohlídat místo u okýnka, bohužel ale čekání na mraze odstonala a místo u okýnka pak bylo prázdné 🙁

Ubytovali jsme se v kempu Ráj v Srbsku. Byla zima, lehce pocukrováno sněhem, ale během dne se ukázalo slunce, takže se venku dalo vydržet. Dopoledne jsme ještě využili k motivačnímu výběhu do skal (starší), děti dostaly papír a měly za úkol namalovat mapu areálu. Odpolední trénink byla pro děti linie. Mladší se smajlíky na křižovatkách, starší bez smajlíků. Dorost a dospělí si dali klasický závod, něco mezi krátkou a klasickou tratí. Mapy HD10, HD12, HD14, HD21, výsledky zde.

Večer jsme měli krátkou přednášku o základech orienťáku pro ty nejmenší, a lehkou teoretickou přípravu na zítřejší den se staršími.

V sobotu ráno byla jinovatka, ale během dne se ukázalo slunce, takže se venku dalo vydržet. Dopolední trénink pro menší děti byl mikro-OB. To znamená, že na místě každé kontroly bylo více lampionů, bylo potřeba podle mapy vybrat ten správný. Dorost a dospělí měli vrstevnicový závod – z mapy byly odstraněny cesty (v lehčí variantě) nebo všechny značky s výjimkou vrstevnic a skal. Nezbytné je neustále pracovat s buzolou a sledovat veškeré terénní tvary. Mapy HD10, HD12, HD14, HD21B, HD21A, výsledky zde.

Odpoledne měli mladší jednoduchý závůdek a starší běželi hada – úzký vyříznutý pruh mapy, který je potřeba sledovat. Opět trénink na udržení směru, odhad vzdálenosti a sledování méně výrazných objektů a tvarů. Mapy H10, Had, výsledky zde.

Před večeří se sešlo asi 20 nadšenců na golfovém hřišti pod kempem, aby se podruhé v historii utkali ve steeplechess. K tomuto tématu se více dočtete v separátním článku – viz zde. Po večeři následovala pro mladší přednáška o vymýšlení postupů, starší shlédli motivační prezentaci pro používání hodinek s GPS.

V neděli ráno byla zima… ale venku se dalo vydržet. Čekala nás velikonoční specialitka – hon na vajíčka (trenéři orienťáku tomu říkají „švýcarská hra“). Starší měli jen ostrůvky mapy ve tvaru vajíček, v každém vajíčku byla kontrola. Bylo však důležité též číst popisy a mít trochu štěstí, neboť stejných objektů, na kterých se kontrola nacházela, bylo ve vajíčku víc. Mladší měli jednodušší variantu vajíček s celou mapou. Výsledky zde, mapy Mladší, Starší.

IMG_8050

Odpoledne následovaly oblíbené okruhy, na které jsme popošli do nejkrásnějších partií mapy ke kempu Branžež. Bylo připraveno 11 okruhů o délkách 800 až 1400m. Někteří zvládli dva, někteří až šest okruhů, všichni samozřejmě v závodním tempu. Tratě I,  H, G,  F, E, D, C, B, A, Y, X, výsledky zde.

Před večeří kluci připravovali pomlázky a holky malovaly vajíčka. Příprava na pondělí 🙂
Po setmění se ještě asi 30 borců vydalo na trať nočního orienťáku. Dětská trať byla lehká, po cestách, trať pro dorost a dospělé už zabrousila i do skal a někteří tam docela pobyli. Mapy HD12, HD21, výsledky zde.

V pondělí po ranní pomlázce, která místy přerůstala v hromadný boj, nás čekal už poslední trénink – prestižní závod štafet. V každé štafetě spolu běželi jeden začátečník, jedno zkušenější dítě a dospělák. Na startu se sešlo 17 štafet (!), ty jsme „nalosovali“ tak, aby byly co nejvíc vyrovnané… a záměr se povedl. S asi 5 minutovým náskokem zvítězila štafeta Bohďa-Mary-Míša, o další místa se bojovalo a bylo to velmi těsné. Složení štafet zde, výsledky jednotlivých úseků zde, mapy fretky, chrti, gepardi.

IMG_8206

Pak už jsme se jen zbalili a jeli domů. Chumelilo.

Snad se soustředění všem líbilo. Děti byly super, poslouchaly, trénovaly… a v pondělí šly jistě spát neobvykle brzy 😉

Příspěvek byl publikován v rubrice Soustředění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.